CZARNA HAŃCZA - to największa i najpiękniejsza rzeka Suwalszczyzny o długość 142 km, z czego w granicach Polski rzeka liczy około 107 km. Swój początek bierze w Suwalskim Parku Krajobrazowym i płynąc terenami bezleśnymi, dociera do Suwałk, a następnie wpada do jeziora Wigry położonego na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Odcinek rzeki za jeziorem Wigry jest jednym z najbardziej popularnych, a co za tym idzie najlepiej zagospodarowanym szklakiem kajakowym Suwalszczyzny i Polski. Jednocześnie jest to szlak z najpiękniejszymi krajobrazami i dziką przyrodą. Wiedzie przez malownicze tereny Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość podziwiania położonego na wzgórzu nad jeziorem Wigry zabytkowego zespołu Klasztornego Kamedułów, jak również przepłynięcie zabytkowym Kanałem Augustowskim, zaliczanym do arcydzieł sztuki inżynieryjnej XIX w. Na trasie spływu znajdują się liczne pola biwakowe i stanice wodne, gdzie można skosztować regionalnych przysmaków i skorzystać z "ruskich" saun parowych w tradycyjnych drewnianych baniach. Podziwianie leśnych pagórków porośniętych starodrzewiem i charakterystyczną sosną augustowską z często meandrującą rzeką i powietrzem nasyconym leczniczymi olejkami lotnymi sosny powoduje, że spływ Czarną Hańczą jest wspaniałym relaksem i wytchnieniem od codzienności.
Trasy spływu
Odcinek I Czerwony Folwark – Wysoki Most - 14km czas spływu ok. 4 godz. Koszt 25/osoba.
Spływ można zacząć już w Starym Folwarku, ale żeby pominąć spory odcinek ciężkiego wiosłowania przez falujące jezioro, polecam Czerwony Folwark ewentualnie Wigry.
Odcinek łatwy i przyjemny również na spływ rodzinny. Rzeka leniwym nurtem przepływa poprzez miejscowości, łąki i rozlewiska, brzegi często porośnięte trzciną. Po drodze można zobaczyć dzikie ptaki np. kaczki, łabędzie oraz zimorodki i ryby pływające w gąszczu wodnej roślinności.
Odcinek II Wysoki Most – Frącki - 12km czas spływu ok. 3 godz. Koszt 35/osoba.
Ten etap spływu zaczyna się w miejscowości Wysoki Most, ale zawsze proponuję rozpoczęcie go w Maćkowej Rudzie i wydłużenie trasy o 5km.
Jest to najczęściej wybierany odcinek ze względu na walory widokowe i różnorodność krajobrazu. Nurt wody jest już nieco szybszy, płynie się dosyć lekko, rzeka w wielu miejscach przepływa prze las i jest płytka odsłaniając piaszczyste lub żwirowe dno. Trasa łatwa, chętnie wybierana przez rodziny, nawet z małymi dziećmi. Z przyjemnością też wybierają ten odcinek doświadczeni kajakarze, oraz osoby które już nieraz pływały Czarną Hańczą i z chęcią do niej wracają. Nie wychodząc z kajaka można kupić słynne już jagodzianki lub napić się kawy. Spływ kończymy przed mostem drogowym w miejscowości Frącki, po prawej stronie rzeki.
Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego obowiązują karty wstępu (odcinek I i II Czarnej Hańczy). Karty wstępu można nabyć w naszej bazie lub informacji turystycznej. Koszt: pełnopłatna - 5zł, ulgowa - 2,5zł
https://wigpn.gov.pl/cennik-oplat
Odcinek III Frącki – Mikaszówka - 25km czas spływu ok. 7-8 godz. Koszt 45/osoba.
Rzeka wije się pośród miejscowości oraz łąk, wpadając do Puszczy Augustowskiej. Silnie meandruje po wielkim kompleksie leśnym, odsłaniając piękno dzikiej natury. Stare drzewa, ogromne dęby oraz świerki, wszystko to wzbudza zdumienie i zachwyt. Końcowe 2 km przebiega Kanałem Augustowskim z dwiema zabytkowymi śluzami obsługiwanymi ręcznie, niewątpliwie jest to atrakcja turystyczna z której warto skorzystać.
Opłaty na Śluzie za jeden kajak w godzinach od 8:00 do 16:00 – 4,08 zł, w godzinach od 16:00 do 19:00 – 8,16 zł.
|